masterhost.plMK DEKORRadio Taxi ZTMiędzynarodowe targi Lubelskie S.A. Black Red White UNIQA

Województwo Lubelskie - Powiat bialski - Gmina Sosnówka

Gmina Sosnówka

Dane podstawowe

Gmina Sosnówka (dawn. gmina Romanów) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim.
Siedziba gminy to Sosnówka.
Według danych z 30 czerwca 2004, gminę zamieszkiwało 2791 osób.

Struktura powierzchni
Według danych z roku 20026, gmina Sosnówka ma obszar 148,43 km², w tym:

  • użytki rolne: 66%
  • użytki leśne: 28%

Gmina stanowi 5,39% powierzchni powiatu.

Demografia
Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni

jednostka

osób

 %

osób

 %

osób

 %

populacja

2791

100

1412

50,6

1379

49,4

gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)

18,8

9,5

9,3


Władze samorządowe

Urząd Gminy
21-518 Sosnówka
tel. 83 379-30-19
faks 83 379-30-27

Przejdź w górę strony

Gospodarka

Dominującym sektorem gospodarki jest rolnictwo, w którym pracuje 90% zatrudnionych. Duża ilość łąk i lasów nieskażonych działalnością produkcyjną nadaje gminie ekologiczny charakter. W produkcji rolniczej dominuje hodowla trzody chlewnej i bydła oraz uprawa zbóż.

Na terenie gminy nie ma zakładów przemysłowych, natomiast zarejestrowanych jest 54 podmioty gospodarcze świadczące usługi w różnych dziedzinach, przede wszystkim w zakresie handlu. Głównym ośrodkiem handlu i usług dla pobliskich miejscowości jest Sosnówka. Znajduje się tu GS "SCH", Bank Spółdzielczy, Gminny Ośrodek Kultury z biblioteką, Ośrodek Zdrowia i Lecznica Weterynarii. Gmina w całości pokryta jest siecią wodociągową i telefoniczną. Sieć oświatową stanowi 6 szkół podstawowych i gimnazjum.

Przejdź w górę strony

Szlaki turystyczne

Atrakcję turystyczną stanowi zespół pałacowo-parkowy w Romanowie. Znajdujące się na terenie gminy Muzeum Kraszewskiego organizuje konkursy recytatorskie i plastyczne, ogólnopolskie sesje naukowe i ciekawe ekspozycje, związane nie tylko z osobą wielkiego pisarza. Godne uwagi są również zabytki sakralne tj.: Kościół pw. NNMP w Motwicy /pierwotnie świątynia unicka/, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża w Żeszczynce oraz Kościół Św. Michała w Rozwadówce. Warto też zwrócić uwagę na kapliczkę fundacji Wawrzyńca Popielewicza i dwie piaskowe figury przydrożne.

Przejdź w górę strony

Historia

Najbardziej znaną miejscowością w gminie jest Romanów, rozsławiony przez najpłodniejszego w dziejach światowej literatury Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wieś została założona w 1540 roku przez Romana Sanguszkę, wojewodę bracławskiego i litewskiego hetmana polnego. W początkach XVIII w. dobra romanowskie stały się własnością Leszczyńskich, a następnie Sapiechów. W roku 1801 zakupili je Błażej i Anna Malscy, dziadkowie J. I. Kraszewskiego. Własnością rodziny Kraszewskich pozostawały one do 1939 roku. Na początku XIX wieku Błażej Malski zbudował tu klasycystyczny pałac. Młodszy brat autora "Starej baśni" Kajetan Kraszewski założył w pałacu obserwatorium astronomiczne, zgromadził bogaty księgozbiór i kolekcję portretów osobistości historycznych. Pałac płonął trzykrotnie w latach 1858, 1914 i 1943. Po wojnie został gruntownie odbudowany z przeznaczeniem na muzeum J. l. Kraszewskiego.
Obecnie dyrektorem Muzeum J.I.Kraszewskiego w Romanowie jest Pani Anna Czobodzińska-Przybysławska.

Przejdź w górę strony

Polecamy strony

NowaNET
RK Niedziałek

Reklama

masterhost.pl
Międzynarodowe targi Lubelskie S.A.

Ogólnopolska Informacja GospodarczaWszystko o turystyceWirtualne PodlasieCoit RbitRenado

O Nas, Nasza Oferta, Kontakt, Regulamin © www.w-lubelskie.pl
Wykonanie: PHU Sebastian Woliński

online: 16