MK DEKORRadio Taxi ZTMiędzynarodowe targi Lubelskie S.A. Black Red White UNIQA

Powiat biłgorajski -> Gmina miejska Biłgoraj

Kliknij na gmine, aby otrzymać szczegółowe informacje.

Turobin Goraj Frampol miasto Frampol Biłgoraj gm. miejska Biłgoraj Tereszpol Józefów miasto Józefów Aleksandrów Potok Górny Biszcza Księżpol Łukowa Tarnogród miasto Tarnogród Obsza

Województwo Lubelskie - Powiat biłgorajski - Gmina miejska Biłgoraj

Miasto

Dane podstawowe

Gmina Biłgoraj to gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.
Największą miejscowością gminy jest Sól. Siedziba gminy znajduje się w Biłgoraju, który jednak nie wchodzi w jej skład.
Według danych z 31 grudnia 2006 gminę zamieszkiwało 12.566 osób. Jest to najludniejsza gmina wiejska w powiecie biłgorajskim.

Struktura powierzchni
Według danych z roku 20026, gmina Biłgoraj ma obszar 261,41 km², w tym:
 - użytki rolne: 35%
 - użytki leśne: 59%
Gmina stanowi 15,58% powierzchni powiatu.

Demografia
Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni

jednostka

osób

 %

osób

 %

osób

 %

populacja

12 537

100

6309

50,3

6228

49,7

gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)

48

24,1

23,8


Władze samorządowe


Urząd Gminy Biłgoraj

ul. Kościuszki 88
23-400 Biłgoraj
tel. 84 686-15-10
faks 84 686-35-84

Przejdź w górę strony

Atrakcje przyrodnicze

Gmina Biłgoraj położona jest na terenie Równiny Puszczańskiej (zwanej też Biłgorajską) - podregionu Kotliny Sandomierskiej. Jest to rozległy mezoregion położony pomiędzy Doliną Dolnego Sanu a Wyżyną Lubelską i Roztoczem. To piaszczysta równina leśno-łąkowa urozmaicona licznymi wydmami i torfowiskami. W jej skład wchodzi 28 sołectw otaczających miasto Biłgoraj. Przez teren gminy przebiegają ważne szlaki komunikacyjne - drogi: nr 835 Lublin-Przeworsk i nr 858 Zamość-Nisko oraz linie kolejowe: Zamość-Stalowa Wola i szerokotorowa Hrubieszów-Huta Katowice, co daje jej dogodną pozycje do dalszego rozwoju. Na jej terenie utworzono park krajobrazowy Puszczy Solskiej oraz rezerwat torfowiskowy „Obary”.

Przejdź w górę strony

Szlaki turystyczne

Przez teren gminy przebiegają liczne szlaki turystyczne. Zawierają one na swojej trasie najciekawsze pod różnymi względami obiekty, miejsca, budynki. Wyróżniamy tu części znacznie bardziej rozbudowanych tran, wykraczających poza granice gminy (obejmują obszar powiatu Biłgoraj):

1. Szlak walk partyzanckich (czerwony): Lipa- Stary Bidaczów
Szlak ma 62 km długości, ale tylko jego końcowa część odejmuje gminę Biłgoraj (ostatnie 3 km). Upamiętnia on miejsca związane z niemiecką akcją skierowaną przeciwko partyzantom „Wicher I”, która miała miejsce na początku czerwca 1944.

2. Szlak Roztoczański (żółty): Stary Bidaczów-Zwierzyniec
Szlak liczy 54km, z czego aż 30 przebiega przez gminę Biłgoraj. Jest to trasa malowniczymi miejscami ziemi biłgorajskiej. Obfituje ona w piękne widoki starych i dobrze zachowanych miejscowości. Przebiega przez wiele miejscowości w gminie. Są to: Bidaczów Stary i Nowy, Ruda Zagrody, Wola Dereźniańska, Dereźnia, Sól, miasto Biłgoraj, Wola Mała i Hedwiżyn.

3. Szlak na Wzgórze Polak- pogranicze regionów (żółty): Biłgoraj- Wola Mała
Trasa ma długość 47 km. Umożliwia on turystom podziwianie pięknych krajobrazowo widoków. Prowadzi krawędzią Roztocza i Równiny Biłgorajskiej. Na Trosie znajduje się wiele miejsc ważnych historycznie oraz geograficznie- wyrobiska po kamieniołomach i kopalniach piasku i źródła rzek Gorajec i Stok. Dodatkową atrakcją jest możliwość skorzystania z jazdy konnej w Woli Małej.

4. Szlak łącznikowy (zielony): Dyle- Lipowiec
To trasa zaledwie 5 kilometrów. Umożliwia on dotarcie z Równiny Biłgorajskiej na Roztocze Zachodnie. Daje on możliwość wypraw rowerowych po okolicy w połączeniu z innymi szlakami.

5. Szlak dawnych rzemiosł ludowych (zielony): Biłgoraj- Frampol
To wyprawa o długości 31 kilometrów. Łączy ona dwa rzemieślnicze miasta Biłgoraj sitarzy i Frampol tkaczy. Bukowa położona na trasie, to żywy przykład kultury ludowej. Zachowało się tam zaskakująco dużo przykładów drewnianego budownictwa. Prawie połowa trasy wiedzie pięknymi borami sosnowymi. Do niewątpliwych walorów tej trasy należy możliwość pooddychania świeżym powietrzem i posłuchania śpiewu ptaków.

6. Szlak kolejki wąskotorowej (niebieski): Biłgoraj- Ujście
Na niektórych odcinkach prowadzi dawnym torem „ciuchci wąskotorowej”, która służyła do wywozu drewna z lasu. W sąsiedztwie szlaku znajduje się rezerwat torfowiskowy „Obary” z liczną kolonią żurawi.

7. Szlak im. Józefa Złotkiewicza (zielony): Biłgoraj- Tarnogród
Patron szlaku był współzałożycielem Oddziału PTTK w Biłgoraju, był inicjatorem rajdów „Szlakiem Walk Partyzanckich”. Początek trasy ma miejsce w pobliżu domu rodzinnego patrona szlaku. Trasie towarzyszą liczne rzeki. Znajdują się na niej także liczne punkty widokowe. W zdecydowanej większości przebiega przez las.

Przejdź w górę strony

Polecamy strony

NowaNET
RK Niedziałek

Reklama

Międzynarodowe targi Lubelskie S.A.

Ogólnopolska Informacja GospodarczaWszystko o turystyceWirtualne PodlasieCoit RbitRenado

O Nas, Nasza Oferta, Kontakt, Regulamin © www.w-lubelskie.pl
Wykonanie: PHU Sebastian Woliński

online: 18