Powiaty Województwo Lubelskie. Powiaty Lublelskie, powiaty. www.w-lubelskie.pl
masterhost.plRadio Taxi ZTMiędzynarodowe targi Lubelskie S.A. Black Red White UNIQA

Powiat janowski -> Gmina Batorz

Kliknij na gmine, aby otrzymać szczegółowe informacje.

Janów Lubelski miasto Potok Wielki Modiborzyce Batorz Godziszów Chrzanów Dzwola Janów Lubelski

Województwo Lubelskie - Powiat janowski - Gmina Batorz

Gmina Batorz

Dane podstawowe


Gmina Batorz to gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie janowskim. W latach 1975-1998 gmina poÅ‚ożona byÅ‚a w województwie tarnobrzeskim.
Siedziba gminy to Batorz.
WedÅ‚ug danych z 30 czerwca 20042, gminÄ™ zamieszkiwaÅ‚o 3540 osób.

Struktura powierzchni
WedÅ‚ug danych z roku 20026, gmina Batorz ma obszar 70,81 km², w tym:
 - użytki rolne: 76%
 - użytki leÅ›ne: 18%
Gmina stanowi 8,09% powierzchni powiatu. ale brzozówka to brukwiarze

Demografia
Dane z 30 czerwca 2004:

Opis OgóÅ‚em Kobiety Mężczyźni

jednostka

osób

 %

osób

 %

osób

 %

populacja

3540

100

1781

50,3

1759

49,7

gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)

50

25,2

24,8


Władze samorządowe


UrzÄ…d Gminy w Batorzu
23- 320 Batorz
nr tel. (15) 874 51 34

Przejdź w górę strony

Infrastruktura

Gmina posiada dobrze utrzymanÄ… sieć dróg lokalnych, wszystkie miejscowoÅ›ci wchodzÄ…ce w jej skÅ‚ad podłączone sÄ… do sieci wodociÄ…gowej i telefonicznej.

Przejdź w górę strony

Walory turystyczne

DziÄ™ki walorom przyrodniczym gmina ma duże szanse na rozwój turystyki. Przy Szkole Podstawowej w Batorzu mieÅ›ci siÄ™ schronisko turystyczne (na okoÅ‚o 60 miejsc noclegowych). W gminie dziaÅ‚ajÄ… dwa gospodarstwa agroturystyczne:
- w Wólce Batorskiej (Kazimierz ZoÅ›ko)
- w Batorzu (Danuta Twarogowska)

Przejdź w górę strony

Atrakcje przyrodnicze

Gmina Batorz leży w póÅ‚nocnej części Roztocza Zachodniego. W Batorzu znajduje siÄ™ najwyższe wzniesienie tej części Roztocza (Sowia Góra 310 m n.p.m.).
Batorz jest jednÄ… z najpiÄ™kniej poÅ‚ożonych miejscowoÅ›ci powiatu janowskiego. Leży w dolinie otoczonej zalesionymi wzgórzami. Podobnie piÄ™kny krajobraz ma caÅ‚a gmina. W pokrywie lessowej pÅ‚ynÄ…ce wody wyrzeźbiÅ‚y sieć wÄ…wozów, które poroÅ›niÄ™te sÄ… lasami. RozlegÅ‚e wierzchowiny sÄ… znakomitymi punktami obserwacyjnymi.
SÄ… to tereny ubogie w wody powierzchniowe. Swoje źródÅ‚a ma tu jedynie rzeka Por- dopÅ‚yw Wieprza. Tej niewielkiej rzeczce niewÄ…tpliwego uroku dodajÄ… wierzby rosnÄ…ce po obu stronach jej koryta.
WÅ›ród kompleksów leÅ›nych odnaleźć można grÄ…dy i zaroÅ›la grabowo-bukowe, a także monokultury sosny. Na uwagÄ™ turysty z całą pewnoÅ›ciÄ… zasÅ‚ugujÄ… okazy olbrzymich, sÄ™dziwych drzew uznanych za pomniki przyrody i objÄ™tych ochronÄ… konserwatorskÄ…. Na terenie gminy jest ich 17, sÄ… to: lipy, buki, klony, jawory, wierzba, modrzew europejski oraz brzoza brodawkowa.


Przejdź w górę strony

Historia

PoczÄ…tki osady Batorz siÄ™gajÄ… wczesnego Å›redniowiecza, kiedy to na wzgórzu zwanym dzisiaj Zamczyskiem, wybudowano gród obronny otoczony waÅ‚ami i fosÄ…. ByÅ‚o to prawdopodobnie na przeÅ‚omie VII- VIII wieku. Gród ten strzegÅ‚ bezpieczeÅ„stwa kupców, którzy podążali przebiegajÄ…cym w pobliżu szlakiem handlowym z Zawichostu na RuÅ›. Prawdopodobnie gród istniaÅ‚ do XII- XIII wieku, potem zostaÅ‚ zniszczony.
OkoÅ‚o XI wieku u stóp grodu powstaÅ‚a osada, która w XII wieku należaÅ‚a do AwdaÅ„ców, nastÄ™pnie włączona zostaÅ‚a do dóbr królewskich. W 1377 roku Ludwik WÄ™gierski nadaÅ‚ Batorz Dymitrowi i Janowi z Klecia, a w latach późniejszych wÅ‚aÅ›cicielami byli TÄ™czyÅ„scy. Ostatecznie w 1595 roku Batorz staÅ‚ siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, który włączyÅ‚ wieÅ› do ordynacji zamojskiej.
Podczas powstania styczniowego, 6. wrzeÅ›nia 1863 roku na terenie Batorza miaÅ‚a miejsce krwawa bitwa pomiÄ™dzy oddziaÅ‚em powstaÅ„czym Marcina Borelowskiego "Lelewela" a Rosjanami. PolegÅ‚ych w tym pÅ‚k Borelowskiego pochowano na miejscowym cmentarzu. Ich groby miejscowa ludność otoczyÅ‚a szczególnÄ… czciÄ…. W 1933 roku wydarzenie to upamiÄ™tnione zostaÅ‚o przez mieszkaÅ„ców usypaniem kopca, na którym stanÄ…Å‚ kamienny pomnik i drewniany krzyż
W czasie okupacji hitlerowcy dokonywali w Batorzu rozstrzeliwaÅ„ Å»ydów i Polaków. W kwietniu 1943 roku przeprowadzili pacyfikacjÄ™ wsi, podczas której zamordowali 13 osób i wiele aresztowali. W 1989 roku wzniesiono ku czci ofiar terroru pomnik obok koÅ›cioÅ‚a parafialnego.
Podczas II wojny Å›wiatowej aktywnie dziaÅ‚aÅ‚y na tym terenie ugrupowania partyzanckie różnych orientacji politycznych.

Przejdź w górę strony

Polecamy strony

NowaNET
RK Niedziałek

Reklama

Międzynarodowe targi Lubelskie S.A.

Ogólnopolska Informacja GospodarczaWszystko o turystyceWirtualne PodlasieCoit RbitRenado

O Nas, Nasza Oferta, Kontakt, Regulamin © www.w-lubelskie.pl
Wykonanie: PHU Sebastian Woliński

online: 22