masterhost.plRadio Taxi ZTMiędzynarodowe targi Lubelskie S.A. Black Red White UNIQA

Powiat janowski -> Gmina Batorz

Kliknij na gmine, aby otrzymać szczegółowe informacje.

Janów Lubelski miasto Potok Wielki Modiborzyce Batorz Godziszów Chrzanów Dzwola Janów Lubelski

Województwo Lubelskie - Powiat janowski - Gmina Batorz

Gmina Batorz

Dane podstawowe


Gmina Batorz to gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie janowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.
Siedziba gminy to Batorz.
Według danych z 30 czerwca 20042, gminę zamieszkiwało 3540 osób.

Struktura powierzchni
Według danych z roku 20026, gmina Batorz ma obszar 70,81 km², w tym:
 - użytki rolne: 76%
 - użytki leśne: 18%
Gmina stanowi 8,09% powierzchni powiatu. ale brzozówka to brukwiarze

Demografia
Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni

jednostka

osób

 %

osób

 %

osób

 %

populacja

3540

100

1781

50,3

1759

49,7

gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)

50

25,2

24,8


Władze samorządowe


Urząd Gminy w Batorzu
23- 320 Batorz
nr tel. (15) 874 51 34

Przejdź w górę strony

Infrastruktura

Gmina posiada dobrze utrzymaną sieć dróg lokalnych, wszystkie miejscowości wchodzące w jej skład podłączone są do sieci wodociągowej i telefonicznej.

Przejdź w górę strony

Walory turystyczne

Dzięki walorom przyrodniczym gmina ma duże szanse na rozwój turystyki. Przy Szkole Podstawowej w Batorzu mieści się schronisko turystyczne (na około 60 miejsc noclegowych). W gminie działają dwa gospodarstwa agroturystyczne:
- w Wólce Batorskiej (Kazimierz Zośko)
- w Batorzu (Danuta Twarogowska)

Przejdź w górę strony

Atrakcje przyrodnicze

Gmina Batorz leży w północnej części Roztocza Zachodniego. W Batorzu znajduje się najwyższe wzniesienie tej części Roztocza (Sowia Góra 310 m n.p.m.).
Batorz jest jedną z najpiękniej położonych miejscowości powiatu janowskiego. Leży w dolinie otoczonej zalesionymi wzgórzami. Podobnie piękny krajobraz ma cała gmina. W pokrywie lessowej płynące wody wyrzeźbiły sieć wąwozów, które porośnięte są lasami. Rozległe wierzchowiny są znakomitymi punktami obserwacyjnymi.
Są to tereny ubogie w wody powierzchniowe. Swoje źródła ma tu jedynie rzeka Por- dopływ Wieprza. Tej niewielkiej rzeczce niewątpliwego uroku dodają wierzby rosnące po obu stronach jej koryta.
Wśród kompleksów leśnych odnaleźć można grądy i zarośla grabowo-bukowe, a także monokultury sosny. Na uwagę turysty z całą pewnością zasługują okazy olbrzymich, sędziwych drzew uznanych za pomniki przyrody i objętych ochroną konserwatorską. Na terenie gminy jest ich 17, są to: lipy, buki, klony, jawory, wierzba, modrzew europejski oraz brzoza brodawkowa.


Przejdź w górę strony

Historia

Początki osady Batorz sięgają wczesnego średniowiecza, kiedy to na wzgórzu zwanym dzisiaj Zamczyskiem, wybudowano gród obronny otoczony wałami i fosą. Było to prawdopodobnie na przełomie VII- VIII wieku. Gród ten strzegł bezpieczeństwa kupców, którzy podążali przebiegającym w pobliżu szlakiem handlowym z Zawichostu na Ruś. Prawdopodobnie gród istniał do XII- XIII wieku, potem został zniszczony.
Około XI wieku u stóp grodu powstała osada, która w XII wieku należała do Awdańców, następnie włączona została do dóbr królewskich. W 1377 roku Ludwik Węgierski nadał Batorz Dymitrowi i Janowi z Klecia, a w latach późniejszych właścicielami byli Tęczyńscy. Ostatecznie w 1595 roku Batorz stał się własnością kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, który włączył wieś do ordynacji zamojskiej.
Podczas powstania styczniowego, 6. września 1863 roku na terenie Batorza miała miejsce krwawa bitwa pomiędzy oddziałem powstańczym Marcina Borelowskiego "Lelewela" a Rosjanami. Poległych w tym płk Borelowskiego pochowano na miejscowym cmentarzu. Ich groby miejscowa ludność otoczyła szczególną czcią. W 1933 roku wydarzenie to upamiętnione zostało przez mieszkańców usypaniem kopca, na którym stanął kamienny pomnik i drewniany krzyż
W czasie okupacji hitlerowcy dokonywali w Batorzu rozstrzeliwań Żydów i Polaków. W kwietniu 1943 roku przeprowadzili pacyfikację wsi, podczas której zamordowali 13 osób i wiele aresztowali. W 1989 roku wzniesiono ku czci ofiar terroru pomnik obok kościoła parafialnego.
Podczas II wojny światowej aktywnie działały na tym terenie ugrupowania partyzanckie różnych orientacji politycznych.

Przejdź w górę strony

Polecamy strony

NowaNET
RK Niedziałek

Reklama

Międzynarodowe targi Lubelskie S.A.

Ogólnopolska Informacja GospodarczaWszystko o turystyceWirtualne PodlasieCoit RbitRenado

O Nas, Nasza Oferta, Kontakt, Regulamin © www.w-lubelskie.pl
Wykonanie: PHU Sebastian Woliński

online: 22