Powiaty Województwo Lubelskie. Powiaty Lublelskie, powiaty. www.w-lubelskie.pl
masterhost.plRadio Taxi ZTMiędzynarodowe targi Lubelskie S.A. Black Red White UNIQA

Powiat janowski -> Gmina Godziszów

Kliknij na gmine, aby otrzymać szczegółowe informacje.

Janów Lubelski miasto Potok Wielki Modiborzyce Batorz Godziszów Chrzanów Dzwola Janów Lubelski

Województwo Lubelskie - Powiat janowski - Gmina Godziszów

Miasto

Dane podstawowe


Gmina Godziszów (dawn. gmina KawÄ™czyn) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie janowskim. W latach 1975-1998 gmina poÅ‚ożona byÅ‚a w województwie tarnobrzeskim.
Siedziba gminy to Godziszów.
Według danych z 30 czerwca 2004, gminę zamieszkiwały 6363 osoby.

Struktura powierzchni
WedÅ‚ug danych z roku 20026, gmina Godziszów ma obszar 101,68 km², w tym:
 - użytki rolne: 77%
 - użytki leÅ›ne: 19%
Gmina stanowi 11,62% powierzchni powiatu.

Demografia
Dane z 30 czerwca 2004:

Opis OgóÅ‚em Kobiety Mężczyźni

jednostka

osób

 %

osób

 %

osób

 %

populacja

6363

100

3174

49,9

3189

50,1

gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)

62,6

31,2

31,4


Władze samorządowe

UrzÄ…d Gminy w Godziszowie
23-302 Godziszów
tel.(015) 871 00 02
fax.(015) 871 11 10

Przejdź w górę strony

Charakterystyka

Gmina Godziszów leży w poÅ‚udniowo-wschodniej części Polski, w województwie lubelskim, powiecie janowskim. Graniczy ona od strony póÅ‚nocnej z gminami: Batorz oraz gminÄ… Zakrzew (powiat lubelski), od wschodu: Dzwola, od poÅ‚udnia: z gminÄ… miejskÄ… Janów Lubelski, od zachodu: Modliborzyce. Powierzchnia gminy wynosi 10168 ha i obejmuje 14 miejscowoÅ›ci  (Andrzejów, Godziszów Pierwszy, Godziszów Drugi, Godziszów Trzeci, KawÄ™czyn, Nowa Osada, PiÅ‚atka, Rataj Ordynacki, Rataj Poduchowny, Wólka Ratajska, ZdziÅ‚owice Pierwsze, ZdziÅ‚owice Drugie, ZdziÅ‚owice Trzecie, ZdziÅ‚owice Czwarte), natomiast soÅ‚ectw jest 12.
Liczba mieszkaÅ„ców na dzieÅ„ 31 grudnia 2003 wynosiÅ‚a 6611 i zaznacza siÄ™ tendencja spadkowa, ponieważ w roku 2000 liczba ludnoÅ›ci wynosiÅ‚a 6808 a w 2002 r. - 6661. Wynika to z ogólnie panujÄ…cej tendencji spadkowej liczby urodzeÅ„ w stosunku do liczby zgonów na terenach wiejskich województwa lubelskiego.
Pod wzglÄ™dem geograficznym gmina Godziszów leży od strony póÅ‚nocnej na obszarze Roztocza Zachodniego a od strony poÅ‚udniowej na Nizinie Sandomierskiej. UksztaÅ‚towanie terenu zróżnicowane, odpowiadajÄ…ce charakterystyce krajobrazu wyżynno-lessowego. RozlegÅ‚e malownicze przestrzenie, pasma Å‚agodnych wzniesieÅ„ stanowiÄ… o charakterystycznych cechach  tego terenu, nadajÄ…c mu wartoÅ›ci turystycznych, sprzyjajÄ…cych wypoczynkowi i rekreacji. Jednakże gmina jest przede wszystkim obszarem typowo rolniczym. Użytki rolne stanowiÄ… tu bowiem 77% powierzchni gminy, lasy natomiast tylko 18%. WystÄ™pujÄ… tu gleby wysokiej klasy (IIIA i IIIB – 61% powierzchni gruntów ornych, IVA i IVB – 36% powierzchni gruntów ornych, V i VI – 3 % powierzchni gruntów ornych). Na terenie gminy dominuje uprawa gryki i pszenicy, owsa, żyta, jÄ™czmienia i ziemniaków. Ponadto wystÄ™puje tu uprawa lnu, konopi i tytoniu. W iloÅ›ciach znikomych pod wzglÄ™dem zajmowanej powierzchni wystÄ™puje tu uprawa sadowniczo-warzywna. Rozwojowi rolnictwa dodatkowo sprzyjajÄ… wystÄ™pujÄ…ce tu warunki klimatyczne dziÄ™ki któremu okres wegetacyjny jest dÅ‚uższy niż w innych gminach powiatu janowskiego.

Przejdź w górę strony

Infrastruktura

Drogi
Obszar gminy Godziszów obsÅ‚ugiwany jest komunikacyjnie przez drogi powiatowe i gminne. Nie przebiega tÄ™dy droga z kategorii krajowych i wojewódzkich. GÅ‚ówny szkielet ukÅ‚adu drogowego to: drogi powiatowe oznaczone numerami: 42525, 42539, 42540, 42541, 42571 i 42585. Poza drogami powiatowymi wystÄ™puje 27 dróg gminnych, które uzupeÅ‚niajÄ… bezpoÅ›rednia obsÅ‚ugÄ™ komunikacyjnÄ… gminy.

Ogólna dÅ‚ugość dróg powiatowych wynosi 105,660 km z czego na drogi powiatowe przypada okoÅ‚o 37,550 km i na drogi gminne 68,107 km. Przy powierzchni gminy wynoszÄ…cej 101,41 km2 i liczbie mieszkaÅ„ców 7200 osób - wskaźniki wyposażenia gminy w zakresie dróg ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ nastÄ™pujÄ…co:

Wskaźniki gęstości sieci drogowej:

Wskaźniki dÅ‚ugoÅ›ci dróg na jednego mieszkaÅ„ca gminy:

DÅ‚ugość dróg o nawierzchni utwardzonej, bitumicznej: z ogólnej dÅ‚ugoÅ›ci dróg okoÅ‚o 56,0 km to drogi o nawierzchni bitumicznej, co stanowi okoÅ‚o 53,4 %.
Z 68,107 km dróg gminnych nawierzchniÄ™ bitumicznÄ… posiada 18,897 km, co stanowi 27,8 %.

Drogi powiatowe speÅ‚niajÄ… wszystkie funkcje komunikacyjne w obszarze gminy, łącznie z obsÅ‚ugÄ… bezpoÅ›redniÄ… zabudowy zagrodowej. Wszystkie ważniejsze jednostki (Godziszów Pierwszy, Godziszów Drugi, Godziszów Trzeci, KawÄ™czyn, Andrzejów i PiÅ‚atka) sÄ… ulokowane wzdÅ‚uż dróg powiatowych i sÄ… przez nie obsÅ‚ugiwane.
W powiązaniach wewnętrznych w skali gminy wykorzystywane są (z wyjątkiem drogi nr 42585) wszystkie drogi powiatowe.
W powiÄ…zaniach zewnÄ™trznych można wyróżnić 3 rodzaje:

Drogi gminne stanowiÄ… w wiÄ™kszoÅ›ci dojazdy do pól, skróty pomiÄ™dzy wsiami lub drogami powiatowymi, a także obsÅ‚ugujÄ… zabudowÄ™ zagrodowÄ….
GÅ‚ówny ukÅ‚ad komunikacyjny w gminie stanowi ciÄ…g dróg przebiegajÄ…cy od Janowa Lubelskiego w kierunku póÅ‚nocnym i łączÄ…cy najważniejsze oÅ›rodki gminy (oÅ›rodki Godziszów i ZdziÅ‚owice). Tworzony on jest przez drogÄ™ powiatowÄ… nr 42525 relacji Janów Lubelski-ZdziÅ‚owice i droga powiatowa stanowiÄ…ca jej przedÅ‚użenie nr 42540 prowadzÄ…ca do ZdziÅ‚owic w kierunku Batorz.
IstniejÄ…cy ukÅ‚ad dróg na terenie gminy charakteryzuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…cymi pozytywnymi cechami:


Woda
Gmina Godziszów zaopatrywana jest w wodÄ™ z wód podziemnych ujmowanej dziÄ™ki studniom wierconym i kopalnym. Z ujęć i wodociÄ…gów grupowych korzystajÄ… mieszkaÅ„cy w ZdziÅ‚owicach Pierwszych, ZdziÅ‚owicach Drugich, ZdziÅ‚owicach Trzecich, ZdziÅ‚owicach Czwartych, Andrzejowie i PiÅ‚atce. PozostaÅ‚a część korzysta z wód podziemnych poprzez studnie wiercone lub kopane w sposób indywidualny zaopatrzenia w wodÄ™. W przyszÅ‚oÅ›ci przewiduje siÄ™ instalacjÄ™ grupowych ujęć i wodociÄ…gów wodnych w miejscowoÅ›ciach dotychczas korzystajÄ…cych z indywidualnych sposobów zaopatrzenia.
Zachowanie zasobów i jakoÅ›ci zbiornika wód podziemnych wymaga:
-budowy ujęć komunalnych i sieci wodociÄ…gowych - takie podejÅ›cie zabezpiecza kontrolowany pobór wody, bez obawy przekroczenia zasobów dyspozycyjnych, czy nieskoordynowanego sczerpywania zasobów
-budowy kanalizacji zakończonej oczyszczalniami - docelowo powinny wszystkie miejscowości być skanalizowane, a ścieki przed zrzutem oczyszczone\

Ponadto gospodarka wodno-Å›ciekowa w gminie powinna uwzglÄ™dniać istnienie cennych walorów przestrzeni przyrodniczej w RoztoczaÅ„skim Obszarze Chronionego Krajobrazu i roli wód podziemnych w zasilaniu Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie.
SÄ… to poważne argumenty Å›wiadczÄ…ce o tym, że zagadnienie gospodarki wodno-Å›ciekowej w gminie Godziszów należy rozpatrywać w szerszym, regionalnym kontekÅ›cie ze wzglÄ™du na ochronÄ™ Roztocza i Lasów Janowskich.

Åšcieki
W gminie Godziszów nie istnieje system kanalizacyjny zakoÅ„czony wysokosprawnymi oczyszczalniami, który speÅ‚niaÅ‚by obecne wymogi stawiane przy tego rodzaju instalacjach. W przyszÅ‚oÅ›ci planowana jest budowa takiego systemu.

Ciepło
Gmina Godziszów zaopatrywana jest w ciepÅ‚o poprzez urzÄ…dzenia techniczne instalowane w budynkach mieszkalnych indywidualnie.

Gaz
W gminie Godziszów nie istnieje sieć gazowa zaopatrujÄ…ca ludność gminnÄ… w gaz ziemny. Na chwilÄ™ obecnÄ… dostarczany i rozprowadzany on jest w formie gazu ciekÅ‚ego w butlach. W najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci planowana jest budowa takowej sieci, aby podnieść warunki życia lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci.
Socjologiczne i społeczno-gospodarcze argumenty przemawiają za gazyfikacją gminy i wykorzystaniem gazu ziemnego w ciepłownictwie. Techniczne możliwości doprowadzenia gazu ziemnego na teren gminy należy wykorzystać w calości.

Elektroenergetyka
W gminie energia rozsyÅ‚ana jest za pomocÄ… systemu napowietrznych linii SN-15kV, włączonych do GPZ, które znajdujÄ… siÄ™ poza granicami gminy. Warunki techniczne pozwalajÄ… na ewentualnÄ… jego rozbudowÄ™ w razie wystÄ…pienia zwiÄ™kszonego zapotrzebowania na energiÄ™ elektrycznÄ….

Odpady stałe
Problem odpadów staÅ‚ych nie ominÄ…Å‚ niestety i gminy Godziszów. W chwili obecnej nie istnieje i nie jest realizowany system unieszkodliwiania odpadów staÅ‚ych.  Wysypisko zlokalizowane jest przy  trasie łączÄ…cej Godziszów - ZdziÅ‚owice.

Przejdź w górę strony

Historia

Godziszów
Z materiaÅ‚ów źródÅ‚owych wynika, że pierwszymi wÅ‚aÅ›cicielami byli Szamotulscy. W XVI wieku do wÅ‚aÅ›cicieli dołączyÅ‚ również ród Gorków. Pod koniec tego wieku Godziszów liczyÅ‚ 41,5 Å‚ana ziemi uprawnej, istniaÅ‚ już folwark i karczma. U schyÅ‚ku tego wieku wieÅ› przeszÅ‚a w rÄ™ce kanclerza koronnego Jana Zamojskiego i zostaÅ‚a po kilku latach włączona do  ordynacji. Na poczÄ…tku XIX wieku wieÅ› liczyÅ‚a 268 domostw i 1500 mieszkaÅ„ców, użytkowali oni 5480 morgów ziemi. W wyniku wojen napoleoÅ„skich odnotowano duże straty w inwentarzu i znaczny spadek iloÅ›ci ludnoÅ›ci. W okresie XIX wieku zajmowano siÄ™ hodowlÄ… koni, tkactwem, kowalstwem i garncarstwem. IstniaÅ‚y wtedy 3 karczmy oraz gorzelnia folwarczna, która napÄ™dzana byÅ‚a przez mÅ‚yn wietrzny. Na poczÄ…tku XX wieku podczas I wojny Å›wiatowej odnotowano duże straty w ludnoÅ›ci i majÄ…tku w wyniku prowadzonych walk rosyjsko-austriackich. Po 1920 roku na terenie wsi byÅ‚o 500 domów i zamieszkiwaÅ‚o jÄ… 3072 mieszkaÅ„ców. PostaÅ‚y w tym okresie dwie szkoÅ‚y, straż pożarna, KoÅ‚o MÅ‚odzieży Wiejskiej. W okresie II wojny Å›wiatowej miaÅ‚y miejsce kolejne walki, które znowu przyczyniÅ‚y siÄ™ do strat w ludnoÅ›ci, zniszczenia znacznej iloÅ›ci majÄ…tku. Po II wojnie Å›wiatowej na terenie wsi powstaÅ‚a poczta, oÅ›rodek zdrowia, dom kultury. W 1973 roku Godziszów zyskaÅ‚ statut gminy.

Andrzejów
WieÅ› powstaÅ‚a w 1830 roku. Wydzielono w niej 67 parceli rolnych, z czego zasiedlonych byÅ‚o 40. Zasiedlone one byÅ‚y przez ludzi z okolicznych wsi - Godziszowa, ZdziÅ‚owic, Wólki Ratajskiej i Krzemienia. W trosce o dobry rozwój wsi poproszono o zwiÄ™kszenie dziaÅ‚ek zagrodowych i zwolnienie części gospodarzy z opÅ‚at. W drugiej poÅ‚owie XIX wieku zajmowano siÄ™ na tym terenie tkactwem, istniaÅ‚a także karczma i pasieka.
W 1921 roku na terenie wsi byÅ‚o 137 domów i zamieszkiwaÅ‚o jÄ… 753 mieszkaÅ„ców. Do czasu wojny powstaÅ‚y jeszcze: jednostka OSP, kóÅ‚ko rolnicze, ZwiÄ…zek Strzelecki.

Kawęczyn
Nazwa "KawÄ™czyn" byÅ‚a drugÄ… nazwÄ… wsi Rataj powstaÅ‚ego po 1560 roku. W 1601 roku KawÄ™czyn wszedÅ‚ w skÅ‚ad ordynacji, natomiast w 1660 roku przeszÅ‚a ona na dochody dominikanów janowskich z folwarkiem. Podczas prowadzonych wojen zanotowano wiele strat w wyniku prowadzonych dziaÅ‚aÅ„ wojennych. Po 1920 roku wieÅ› liczyÅ‚a 63 domy i zamieszkiwaÅ‚o jÄ… 342 mieszkaÅ„ców.  W czasie II wojny Å›wiatowej wieÅ› dotknęła pacyfikacja, walki oraz dokonano wielu mordów żydowskich.

 

Przejdź w górę strony

Polecamy strony

NowaNET
RK Niedziałek

Reklama

UNIQA
Międzynarodowe targi Lubelskie S.A.

Ogólnopolska Informacja GospodarczaWszystko o turystyceWirtualne PodlasieCoit RbitRenado

O Nas, Nasza Oferta, Kontakt, Regulamin © www.w-lubelskie.pl
Wykonanie: PHU Sebastian Woliński

online: 18