www.w-lubelskie.pl - informacje miejskie i wojewódzkie, kultura, rozrywka, katalog gospodarczy firm: motoryzacja, medycyna, nieruchomiości, budowlana.
dziÅ› z kwiatami do Felicji i Tymoteusza Niedziela 24 stycznia 2021
Powiat lubelski -> Gmina Krzczonów
- Gminy w powiecie
- Bełżyce
- Borzechów
- Bychawa
- Garbów
- Głusk
- Jabłonna
- Jastków
- Konopnica
- Krzczonów
- Niedrzwica Duża
- Niemce
- Strzyżewice
- Wojciechów
- Wólka
- Wysokie
- Zakrzew
- Gminy miejskie
- Bełżyce
- Bychawa
Kliknij na gmine, aby otrzymać szczegółowe informacje.

Województwo Lubelskie - Powiat lubelski - Gmina Krzczonów
Dane podstawowe
Gmina Krzczonów to gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim.
Władze samorządowe
UrzÄ…d Gminy
ul. Spokojna 7
23-110 Krzczonów
e-mail: sekretariat@krzczonow.mbnet.pl
ESP: https://krzczonow.skrzynkapodawcza.pl
tel. (081) 566-40-51, 566-40-53
fax. (081) 566-40-93
Wójt Gminy
mgr Marian Podsiadły
ZastÄ™pca Wójta Gminy
mgr Katarzyna Bryda
Skarbnik
mgr Anna Ponieważ
Charakterystyka
Krzczonów jest siedzibÄ… gminy, oÅ›rodkiem administracyjnym, usÅ‚ugowym i kulturalnym dla pozostaÅ‚ych miejscowoÅ›ci. Gmina posiada dobrze rozwiniÄ™ty ukÅ‚ad komunikacyjny, co zapewnia dogodne połączenie poszczególnych miejscowoÅ›ci z gminÄ…, miastem powiatowo-wojewódzkim oraz sÄ…siednimi oÅ›rodkami gminnymi. Sieć osadnictwa gminy Krzczonów tworzy 27 soÅ‚ectw. Gmina Krzczonów leży w odlegÅ‚oÅ›ci 33 km od Lublina, w centralnej części WyniosÅ‚oÅ›ci GieÅ‚czewskiej i zajmuje powierzchniÄ™128 km2. Zamieszkuje tu 5275 osób - 41 osób na 1 km2. Gmina Krzczonów jest poÅ‚ożona w poÅ‚udniowo-zachodniej części województwa lubelskiego, w granicach Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego i jej otuliny. Gmina sÄ…siaduje z nastÄ™pujÄ…cymi gminami: od póÅ‚nocy z JabÅ‚onna i Piaski, od poÅ‚udnia Wysokie, od zachodu Bychawa, a od wschodu Rybczewice i Å»óÅ‚kiewka. Roczny budżet gminy wynosi 5.121.267 zÅ‚, w tym subwencja oÅ›wiatowa 1.682.341 zÅ‚, z czego na inwestycje przeznacza siÄ™ ok. 15 % rocznie.
Na terenie gminy funkcjonujÄ…:
- 2 szkoÅ‚y podstawowe, (Krzczonów tel. 566 - 41 - 10, Kosarzew Dolny 562 10 01)
- Gimnazjum w Krzczonowie, ul. Leśna 1, tel. 56 - 64 - 110
- 3 domy kultury,
- 5 bibliotek: Kosarzew Dolny, Sobieska Wola, Å»uków, budynek SzkoÅ‚y Podstawowej i Gimnazjum, Gminna Biblioteka ul. Å»eromskiego tel.56-64-073
- ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ im. Wincentego Witosa w Krzczonowie (Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce i Profilowane oraz Policealne SzkoÅ‚y Zawodowe i Technikum UzupeÅ‚niajÄ…ce),
ul. Kościuszki 5, tel. 56-64-064 - Urząd Pocztowy w Krzczonowie, ul. Spokojna 7, tel.56-64-039
- Bank SpóÅ‚dzielczy w Krzczonowie, ul. Partyzantów 3, tel.56 - 64 -034
- Ośrodek Zdrowia w Krzczonowie, ul. Żeromskiego 21, tel. 56 - 64 -044
- Wiejski OÅ›rodek Zdrowia w Å»ukowie, Å»uków 1/6a, tel. 56 - 64 - 409
Infrastruktura
W ciÄ…gu ostatnich kilku lat rozwiÄ…zany zostaÅ‚ problem zaopatrzenia wsi w wodÄ™, telefonizacji (wszystkie wsie zostaÅ‚y stelefonizowane i zwodociÄ…gowane) przeprowadzono modernizacjÄ™ oraz wybudowano ok. 10 km dróg, wybudowana zostaÅ‚a biologiczno - mechaniczna oczyszczalnia Å›cieków oraz kanalizacja w Krzczonowie.
Gmina jest zwodociÄ…gowana w 100 %, na 27 wsi, posiada peÅ‚nÄ… sieć telefonicznÄ… (100%). Gmina posiada mechaniczno - biologicznÄ… oczyszczalniÄ™ Å›cieków z punktem wlewnym, tj. możliwoÅ›ciÄ… dowożenia Å›cieków z soÅ‚ectw nie objÄ™tych kanalizacjÄ…. Obecnie sÄ… skanalizowane 2 soÅ‚ectwa.
W gminie Krzczonów brak jest wysypiska Å›mieci, najbliższe znajduje siÄ™ w odlegÅ‚oÅ›ci 13 km w Bychawie - problem ten częściowo rozwiÄ…zujÄ… kontenery do gromadzenia odpadów. Brak jest również gazu przewodowego. Sieć dróg publicznych (gminne, powiatowe i wojewódzkie) - 144 km, w tym 78 km o nawierzchni twardej.
Gospodarka
ROLNICTWO
Gmina Krzczonów liczy 2117 gospodarstw rolnych o Å›redniej powierzchni 4,86 ha. Krzczonów jest gminÄ… typowo rolniczÄ… o wysokiej bonitacji gleb z przewagÄ… klas III a i III b. Powierzchnia użytków rolnych wynosi 10.303,55 ha, lasów 1.575,30 ha (w tym nadleÅ›nictwa - 936,24 ha, rolników indywidualnych - 639,06 ha), rzek 18 ha. GÅ‚ówny kierunek produkcji rolnej to produkcja zwierzÄ™ca (trzoda i bydÅ‚o) oraz produkcja roÅ›linna, w której dominuje uprawa rzepaku, pszenicy, jÄ™czmienia i buraków cukrowych. Brak zakÅ‚adów przemysÅ‚owych powoduje znaczne (ukryte) bezrobocie ale jednoczeÅ›nie nie wystÄ™puje skażenie Å›rodowiska, a tym samym istnieje możliwość rozwoju rolnictwa ekologicznego.
Kultura i rozrywka
HISTORIA KULTURY
PoczÄ…tki ruchu kulturalnego siÄ™gajÄ… w gminie 1907 r. kiedy to trójka ludzi dobrej woli: Dadej, Wrona, PlewiÅ„ska (żona miejscowego dziedzica) zaÅ‚ożyli wÅ›ród mÅ‚odzieży teatralne kóÅ‚ko amatorskie. SalÄ™ teatralnÄ… stanowiÅ‚a dworska stodoÅ‚a, publiczność i aktorzy - to ludność wiejska. Krzywym okiem na te poczynania patrzyli rodzice, bo mÅ‚odzież odciÄ…gano od pracy. W latach miÄ™dzywojennych grano już "BalladynÄ™" SÅ‚owackiego, "Wesele" WyspiaÅ„skiego. Za dochód z przedstawieÅ„ kupowano książki, instrumenty muzyczne. Rozwinęło siÄ™ czytelnictwo. W życiu Krzczonowa i okolic, a zwÅ‚aszcza w ksztaÅ‚towaniu spoÅ‚ecznej Å›wiadomoÅ›ci mieszkaÅ„ców ogromnÄ… rolÄ™ w okresie miÄ™dzywojennym odegrali nauczyciele, którzy nie szczÄ™dzili wolnego czasu dla pracy kulturalnej. W Krzczonowie - Józefa Suchtówna, Józef Bara, w Kosarzewie - Zygmunt Sadkowski. Do wspóÅ‚pracy angażowali także rolników np. w Olszance zespóÅ‚ teatralny prowadziÅ‚ rolnik StanisÅ‚aw Soluda, w Å»ukowie dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… kulturalnÄ… zajmowaÅ‚ siÄ™ PaweÅ‚ Flor, Tomasz Wójcik, również rolnicy. Do zespoÅ‚ów teatralnych, chóralnych, tanecznych należaÅ‚a mÅ‚odzież z ZMW "Więź", kobiety z KoÅ‚a GospodyÅ„ Wiejskich. Miejscem gdzie odbywaÅ‚y siÄ™ próby zespoÅ‚ów byÅ‚y najczęściej sale szkolne. Tylko Å»uków posiadaÅ‚ Dom Kultury. KwitÅ‚o hafciarstwo, pisankarstwo, rozwijaÅ‚o siÄ™ zdobnictwo wnÄ™trz (wycinanki, pajÄ…ki) i przedmiotów obrzÄ™dowych jak rózgi weselne, wieÅ„ce dożynkowe. ByÅ‚ to region rozÅ›piewany i roztaÅ„czony. Szczególnie okres późnej jesieni i zimy stwarzaÅ‚ ku temu warunki. Wówczas odbywaÅ‚y siÄ™ próby zespoÅ‚ów, kobiety schodziÅ‚y siÄ™ na porzÄ…dki, skubanie pierza, haftowanie. W 1927 r. w Krzczonowie zorganizowano wystawÄ™ rolniczÄ… bÄ™dÄ…cÄ… przeglÄ…dem osiÄ…gnięć miejscowego rolnictwa, zwÅ‚aszcza w dziedzinie hodowli. Wystawa zostaÅ‚a zorganizowana dziÄ™ki wspóÅ‚pracy KóÅ‚ka Rolniczego i KoÅ‚a GospodyÅ„ Wiejskich. MieszkaÅ„ców gminy łączy wspólne pieÅ›ni, stroje, wspólne potrzeby gospodarcze. Wyrazem tych zespoÅ‚owych poczynaÅ„ staÅ‚o siÄ™ dziaÅ‚anie SpóÅ‚dzielni Spożywców i OszczÄ™dnoÅ›ciowo - Pożyczkowej, a w latach dwudziestych SpóÅ‚dzielni Mleczarskiej. W okresie miÄ™dzywojennym powstaÅ‚a tu również Ochotnicza Straż Pożarna i KoÅ‚a GospodyÅ„ Wiejskich. Krzczonów w latach 70 - 90 przeżywa rozkwit. Ulega rozbudowie i modernizacji. Powstaje SpóÅ‚dzielnia Mieszkaniowa, blok dla 24 rodzin. W 1986 r. powoÅ‚ano Komitet Budowy nowego budynku przedszkola, które mieÅ›ciÅ‚o siÄ™ dotÄ…d w 100 letnim budynku podworskim. 7 II 1971 r. w Krzczonowie odbyÅ‚o siÄ™ 15 - lecie Powiatu Bychawskiego. ByÅ‚ to zarazem wielki przeglÄ…d kultury w Krzczonowie. WystÄ…piÅ‚a 30 - osobowa orkiestra OSP, której najstarsi muzycy pamiÄ™tali zaÅ‚ożyciela, ksiÄ™dza SÅ‚owakiewicza. Na klarnecie graÅ‚ wtedy laureat gÅ‚ównej nagrody Kazimierskiego festiwalu - Leon RóżaÅ„ski. WystÄ…piÅ‚ też nowo zaÅ‚ożony kabaret "Rzep". TowarzyszyÅ‚y wystawy, konkursy i spotkania.
Historia
Historia osady Krzczonów siÄ™ga odlegÅ‚ych czasów. Jako dowód przytoczyć można znajdowane tam krzemienne narzÄ™dzia: siekierki, noże, skrobacze, wreszcie skorupy naczyÅ„, których wiek okreÅ›lono na 2000 lat. Innym dowodem jest "cmentarzysko pogaÅ„skie" zwane obecnie "szwedzkie mogiÅ‚y". Znajduje siÄ™ ono na gruntach NadleÅ›nictwa w Krzczonowie na uboczu wsi. Na wysokim wzniesieniu wÅ›ród pól w kÄ™pie starych drzew znajdujÄ… siÄ™ trzy kopce. Istnieje przypuszczenie, że usypano je w X wieku. Pierwsza wzmianka o Krzczonowie w dokumentach pojawiÅ‚a siÄ™ w 1136 roku w bulli papieża Innocentego II. Bulla nie lokalizuje bliżej wsi, które wymienia. Dokument ten wyjaÅ›nia pochodzenie nazwy. W 1902 r. WÅ‚adysÅ‚aw Koźmian rozpÄ™taÅ‚ burzÄ™ wokóÅ‚ sprawy pochodzenia nazwy. StwierdziÅ‚, że Krzczonów otrzymaÅ‚ swojÄ… nazwÄ™ od tego "że tu chrzcili siÄ™ Arianie lubelscy w wieku dojrzaÅ‚ym, nurzajÄ…c siÄ™ w wodzie, bo chrzest dzieciom udzielony poczytywali za nieważny". W dyskusji gÅ‚os zabrali wybitni jÄ™zykoznawcy i historycy: Jan MichaÅ‚ Rozwadowski, Aleksander Bruckner, Karol PotkaÅ„ski. Spór nie przyniósÅ‚ wyjaÅ›nienia etymologii nazwy. W latach dwudziestych Aleksander Kossowski kategorycznie zaprzeczyÅ‚ pobytowi Arian w Krzczonowie, a już wspóÅ‚czeÅ›nie Stefan Wojciechowski biorÄ…c pod uwagÄ™ biograficzne analogie w lokalizacji czterech polskich Krzczonowów oraz administracyjno - koÅ›cielne zjawisko rozwoju biskupstwa krakowskiego doszedÅ‚ do wniosku, że każda z tych miejscowoÅ›ci leży na wywierzyskach źródeÅ‚. ŹródÅ‚a te wytryskujÄ… ze skalistych podÅ‚oży u stóp wzgórz, dawniej obficie zalesionych, a wiÄ™c najlepszych dla celów pierwotnego osadnictwa. Każdy z Krzczonowów leżaÅ‚ dawniej na pograniczu biskupstwa krakowskiego - Krzczonów lubelski na kraÅ„cu wschodnim, a wiÄ™c dotÄ…d siÄ™gaÅ‚y wpÅ‚ywy dynastii PrzemyÅ›lidów w X wieku. StÄ…d też nazwa Krzczonów wywodzi siÄ™ od staroczeskiego "krscon" oznaczajÄ…cego krynicÄ™, źródÅ‚o. Pierwsza pisemna wiadomość bezspornie odnoszÄ…ca siÄ™ do Krzczonowa lubelskiego pochodzi z 1291 r. WystÄ™puje w przywileju WÅ‚adysÅ‚awa II czeskiego, w którym oddaje miÄ™dzy innymi tÄ™ wieÅ› we wÅ‚adanie panów sandomierskich. W 1354 r. Krzczonów zabrano Piotrowi Pszczonce i od tego roku należaÅ‚ do zamku lubelskiego. Krótko mówiÄ…c Krzczonów byÅ‚ od 1354 r. wsiÄ… królewskÄ… i pozostaÅ‚ niÄ… aż do rozbiorów Polski; w 1358 r. król Kazimierz Wielki lokowaÅ‚ Krzczonów na prawie niemieckim. Wtedy to wieÅ› otrzymaÅ‚a herb - na tarczy dwa skrzyżowane klucze piórami skierowane ku doÅ‚owi i kazimierzowska korona nad tarczÄ…. W 1413 r. WÅ‚adysÅ‚aw Jagiełło potwierdziÅ‚ tÄ™ lokalizacjÄ™. MieszkaÅ„cy wsi sÅ‚użyli w utworzonej przez Stefana Batorego piechocie wybranieckiej zdobywajÄ…c uznanie króla. W dowód wdziÄ™cznoÅ›ci Batory w 1582 r. podarowaÅ‚ parafii Krzczonów dzwon. WycofujÄ…ce siÄ™ w 1915 r. wojska rosyjskie wywiozÅ‚y trzy piÄ™kne dzwony - wÅ›ród nich dzwon fundacji królewskiej. Z epokÄ… Batorego wiąże siÄ™ nazwa Krzczonów - SoÅ‚tysy. Pochodzi od soÅ‚tysów Å‚anowych czyli wybraÅ„ców, obdarowanych ziemiÄ…, zwolnionych od paÅ„szczyzny i wszelkich powinnoÅ›ci na rzecz starosty. Rodziny te otrzymywaÅ‚y pisemne potwierdzenia od króla MichaÅ‚a Korybuta WiÅ›niowieckiego i Augusta III. Każda z osad wybranieckich posiadaÅ‚a do 30 mórg ziemi ornej. Ponadto soÅ‚tysi Å‚anowi mieli prawo do wolnego wyrÄ™bu w lesie, do 1/3 części ryb w stawach, produkcji gorzaÅ‚ki na wÅ‚asny użytek, otrzymywali do szeÅ›ciu mórg lasu na wÅ‚asność oraz pÅ‚acili o 1/3 mniej podatku gruntowego. W poÅ‚owie XVII wieku Krzczonów i okoliczne wioski ucierpiaÅ‚y od najazdów szwedzkich, kozackich i tatarskich. W lutym 1656 r. wojska koronne wsparte przez chÅ‚opskÄ… partyzantkÄ™ rozbiÅ‚y w lesie miÄ™dzy Krzczonowem - SoÅ‚tysy, a Å»ukowem duży oddziaÅ‚ armii szwedzkiej tak, że "ani jeden Å›wiadek klÄ™ski nie uszedÅ‚". Spora ilość trupów leżaÅ‚a na pobojowisku do maja. RozkÅ‚adajÄ…c siÄ™ zatruwaÅ‚y powietrze nieznoÅ›nym fetorem, stÄ…d miejsce bitwy nazwano później "Å›mierdzÄ…ce", nazwa utrzymaÅ‚a siÄ™ do dziÅ›. Miejscowy pleban skÅ‚oniÅ‚ chÅ‚opód by pogrzebali Szwedów, bo inaczej może szerzyć siÄ™ zaraza. Å»oÅ‚nierzy pogrzebano na miejscu bitwy, a starszyznÄ™ szwedzkÄ… przywieziono do Krzczonowa, ale jako innowierców nie pochowano ich na cmentarzu koÅ›cielnym, tylko na starym "cmentarzysku pogaÅ„skim". OdtÄ…d cmentarzysko przedhistoryczne nazwano "szwedzkimi mogiÅ‚ami'. W latach potopu szwedzkiego mÅ‚odzież i mężczyźni w sile wieku walczyli w oddziaÅ‚ach chÅ‚opskiej partyzantki z wojskami ksiÄ™cia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego, który zbrojnie najechaÅ‚ PolskÄ™ planujÄ…c jej rozbiór razem ze Szwedami. W 1673 r. chÅ‚opscy dragoni z Krzczonowa brali udziaÅ‚ w bitwie z Turkami pod Chocimiem. WieÅ› byÅ‚a królewska, ale król przyznaÅ‚ jÄ… w dzierżawÄ™ możnym panom, którzy Å‚upili skórÄ™ z chÅ‚opów bez m i Å‚ o s i e r d z i a. RósÅ‚ chÅ‚opski opór przeciwko samowoli dzierżawców. W latach 1702 - 1705 dochodziÅ‚o do buntów chÅ‚opskich. Na polach pÅ‚onęły paÅ„skie stogi. I wojna Å›wiatowa obudziÅ‚a nowe nadzieje na odzyskanie niepodlegÅ‚oÅ›ci. Krzczonowiacy nie szczÄ™dzÄ…c krwi w walce o wolność zasilili szeregi Legionów Polskich, POW. W 1937 r. chÅ‚opi regionu krzczonowskiego czynnie wystÄ…pili przeciw rzÄ…dom sanacji, włączajÄ…c siÄ™ do zorganizowanego i kierowanego przez Stronnictwo Ludowe strajku chÅ‚opskiego. W latach 1939 - 1944 teren gminy Krzczonów stanowiÅ‚ aktywne Å›rodowisko walki z niemieckim najeźdźcÄ…. Opór spoÅ‚ecznoÅ›ci rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ od pierwszych dni okupacji. Na umocnienie postaw patriotycznych wpÅ‚yw miaÅ‚y bogate tradycje ludowe oraz walk spoÅ‚eczno - narodowych. W gminie powstaÅ‚y i aktywnie dziaÅ‚aÅ‚y konspiracje wojskowe ZWZ - AK i BCH. W ich szeregach znaleźli siÄ™ inteligenci - urzÄ™dnicy gminy, nauczyciele oraz przede wszystkim chÅ‚opi, mężczyźni i kobiety. Kobiety byÅ‚y zrzeszone w Ludowym ZwiÄ…zku Kobiet. One to wywieraÅ‚y znaczÄ…cy wpÅ‚yw na życie gminy. ByÅ‚y organizatorkami opieki nad ukrywajÄ…cymi siÄ™ jeÅ„cami radzieckimi, uciekinierami z obozu na Majdanku, Å»ydami i Polakami. UkrywaÅ‚y i leczyÅ‚y rannych partyzantów. DziÄ™ki ich pomocy rozwijaÅ‚o siÄ™ tajne nauczanie. DziaÅ‚alność kobiet byÅ‚a szkołą patriotycznego wychowania dla ludzi mÅ‚odych.
O Nas, Nasza Oferta, Kontakt, Regulamin © www.w-lubelskie.pl
Wykonanie: PHU Sebastian Woliński
online: 17