www.w-lubelskie.pl - informacje miejskie i wojewódzkie, kultura, rozrywka, katalog gospodarczy firm: motoryzacja, medycyna, nieruchomiości, budowlana.
dziś z kwiatami do Marii i Władysława Poniedziałek 27 czerwca 2022
Powiat biłgorajski
- Gminy w powiecie
- Aleksandrów
- Biszcza
- Frampol
- Goraj
- Księżpol
- Obsza
- Potok Górny
- Tereszpol
- Turobin
- Łukowa
- Gminy miejskie
- Biłgoraj
- Frampol
- Józefów
- Tarnogród
Kliknij na gmine, aby otrzymać szczegółowe informacje.

Województwo Lubelskie - Powiat biłgorajski
Dane podstawowe
Powiat biłgorajski - powiat w Polsce, w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego, odtworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Biłgoraj.
Powiat leży głównie na pograniczu Równiny Biłgorajskiej i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Północne gminy powiatu tworzą specyficzne podłużne i wąskie pasmo, przebiegające na krótkich odcinkach przez szereg równoleżnikowych mezoregionów: Wzniesienia Urzędowskie, Roztocze Zachodnie, Padół Zamojski i Wyniosłość Giełczewską. Wschodnie krańce powiatu leżą w obrębie Roztocza Środkowego. Głównymi rzekami powiatu są Tanew, Łada i Por. Na terenie powiatu znajdują się złoża gazu ziemnego i ropy naftowej. Jest to region wybitnie rolniczy z dużymi obszarami leśnymi.
Władze samorządowe
Starostwo Powiatowe
ul. T. Kościuszki 87
23-400 Biłgoraj
tel. (084) 688 20 01; faks (084) 688 20 09
Charakterystyka
Powiat biłgorajski położony jest w południowej części województwa lubelskiego. W jego skład wchodzi 14 gmin, powierzchnia wynosi 1 677,8 km2, a zamieszkuje go ponad 100 000 mieszkańców. Powiat ma charakter typowo rolniczy. Użytki rolne stanowią 56,6% powierzchni, a lasy 38%. Uprawia się tu przede wszystkim zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, rzepak, zioła i rośliny pastewne. Przeważają gleby III i IV klasy. Przez teren powiatu przebiegają dwa ważne drogowe szlaki komunikacyjne - jedna wiodąca od przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie do Krakowa, druga od Lublina do przejścia granicznego w Medyce. Przez teren powiatu przebiegają też linie kolejowe łączące Kraków i Stalową Wolę, a także szerokotorowa linia hutniczo-siarkowa. Gospodarka powiatu to ponad 6,5 tyś. podmiotów gospodarczych, funkcjonujących przede wszystkim w sferze handlu i usług. Działalność produkcyjną prowadzi ponad 800 firm, z czego najważniejsze to: Black Red White - producent mebli, Ambra S.A. - największy w kraju producent win, "Mewa" S.A. - producent bielizny, MODEL - Opakowania, Pol - Skone - producent okien i drzwi, ZCB "Markowicze" S.A. - producent cegły i pustaków ceramicznych. Powiat otwarty jest na innowacje, propozycje i ciekawe pomysły oraz współpracę z inwestorami z zewnątrz.
Gospodarka
Gospodarkę powiatu reprezentuje ponad 4900 podmiotów gospodarczych, funkcjonujących przede wszystkim w sferze handlu i usług. Działalność produkcyjną prowadzi ponad 800 jednostek (w tym połowa w stolicy powiatu).
Największymi firmami produkcyjnymi w powiecie są:
BLACK RED WHITE - producent mebli,
AMBRA S.A. - największy w Europie Środkowo-Wschodniej producent win,
ZD "MEWA" S.A. - producent bielizny,
POL-SKONE Sp. z o.o. - producent okien i drzwi,
MODEL OPAKOWANIA Sp. z o.o. - producent opakowań i tektury falistej,
MOSTOSTAL-MET Sp. z o.o. - producent wyrobów z drutu,
ZCB "Markowicze" S.A. - producent cegły i pustaków.
Powiat ma charakter typowo rolniczy. Użytki rolne stanowią 56,5% całej powierzchni a lasy 38%. W gminach wiejskich aż 80% mieszkającej w nich ludności utrzymuje się z rolnictwa. Uprawia się tu przede wszystkim: zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, tytoń, rzepak, zioła i rośliny pastewne. Przeważają gleby III i IV klasy bonitacyjnej. Bezrobocie w powiecie biłgorajskim sięga 11,7%.Władze samorządowe powiatu zamierzają skoncentrować się na kilku podstawowych działaniach, których realizacja wpłynie na rozwój gospodarczy powiatu i poprawę poziomu życia jego mieszkańców. Wśród nich jest wzmocnienie rangi Biłgoraja, oddziaływującego w sposób naturalny na roz-wój całego powiatu; wzmocnienie potencjału pozostałych miast powiatu (Tarnogrodu, Józefowa i Frampola), uczynienie ich atrak-cyjnymi dla kapitału zewnętrznego (średniej przedsiębiorczości) ośrodkami oddziaływującymi na rozwój okolicznych gmin; zwiększenie zróżnicowania gospodarczego obszarów wiejskich poprzez rozwój przede wszystkim turystyki (agroturystyki), usług i przemysłu związanego z wykorzystaniem płodów rolnych, z myślą o przejęciu nadwyżki siły roboczej z rolnictwa.
Władze powiatu są otwarte na innowacje, propozycje i ciekawe pomysły. Przychylnie zapatruje się na współpracę w realizacji wspólnych przedsięwzięć z zewnętrznym inwestorami.
Istotnym czynnikiem wsparcia jest otoczenie biznesu: rozwijająca się sieć bankowa, instytucje ubezpieczeniowe i finansowane oraz inne firmy obsługujące życie gospodarcze.
Z troską patrzą władze samorządowe na ochronę środowiska mając na uwadze zacho-wanie i ochronę walorów przyrodniczo-krajobrazowych okolic będących największym bo-gactwem powiatu, tj. naturalnych kompleksów leśnych, także chronionych. W lasach w rejonie Żelebska (gm. Biłgoraj) żyje w warunkach naturalnych jedyne na Lubelszczyźnie stado danieli, liczące ok. 100 szt. Przedsięwzięciem mającym na celu ochronę środowiska, tj. uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, zagospodarowanie i utylizację odpadów, jest program "Ochrony Wód Zlewni Rzeki Tanwi".
Walory turystyczne
Powiat biłgorajski jest jednym z najbardziej atrakcyjnych dla turystów regionów Lubelszczyzny. Znajdą oni tutaj i piękne wzgórza Roztocza Zachodniego i Lasy Puszczy Solskiej, bogatą sieć rzeczną, czyste i wolne od skażeń powietrze, lasy obfitujące w zwierzynę, grzyby i jagody oraz dogodny klimat o dużym nasłonecznieniu, także zachęcający do wypoczynku właśnie tutaj. Na terenie powiatu znajdują się fragmenty Roztoczańskiego Parku Narodowego a także parków krajobrazowych - szczebrzeszyńskiego, Puszczy Solskiej, Krasnobrodzkiego oraz rezerwaty przyrody:
Czartowe Pole - krajobrazowy o pow. 63,71 ha w dolinie potoku Sopot,
Krajobrazowy "Szum" o pow. 16,96 ha obejmujący przełomowy odcinek Szumu,
Torfowiskowy "Obary" o pow. 82,25 ha z rzadkimi okazami roślin północnych i atlantyckich.
Specyficzny charakter krainy lasów i bagien, jaką stanowi Równina Biłgorajska, wpłynął na wytworzenie się oryginalnej sztuki ludowej, której przejawami są: strój biłgorajsko-tarnogrodzki, swoisty typ sakralnej ludowej rzeźby drewnianej i kamiennej, garncarstwo i łubiarstwo, plastyka obrzędowa, Region biłgorajski jest dziś ważnym zagłębiem twórczości ludowej, kultywowanej przede wszystkim przez ludowe zespoły folklorystyczne i obrzędowe, działające niemal w każdej wsi. Z ich twórczości czerpią znani i uznani artyści polscy, by wspomnieć choćby Grzegorza Ciechowskiego śpiewającego z zespołem '"Republika" biłgorajską piosnkę "Piejo kury, piejo..."
Odwiedzinom Biłgoraja i powiatu sprzyja niezła już baza hotelowo-gastronomiczna w tym mie-ście, gęsta sieć dróg, szlaki piesze po Roztoczu, dogodne połączenia Biłgoraja z innymi miastami Polski. Zaproszenie do Biłgoraja przyjmuje zresztą coraz więcej turystów.
Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne pow. biłgorajskiego
Fragmenty lub całość szlaków na terenie powiatu biłgorajskiego:
Szlak czerwony (Walk Partyzantów) z Lipy do Bidaczowa Starego (w pow. biłgorajskim na odcinku Ciosmy - Knieja - Pszczelna - Bidaczów Stary),
Szlak Czarny (Walk Partyzanckich) z Bidaczowa Starego do Tomaszowa Lub. (w powiecie: Bidaczów Stary - Budziarze - Zanie - Majdan Stary - Majdan Nowy - Lipowiec - Aleksandrów -Margole - Górecko Kościelne (Rezerwat "Szum") - Kozaki Osuchowskie - Osuchy).
Szlak Niebieski (Centralny) z Szastarki do Bełżca (w powiecie: Tokary - Gródki - Hosznia Ordynacka).
Szlak Żółty(Roztoczański) z Bidaczowa Starego do Zwierzyńca (w powiecie: Bidaczów Stary -Bidaczów Nowy - Ruda Zagrody - Wola Dereźniańska - Dereźnia - Sól - Biłgoraj - Wola Mała - Wola Duża - Hedwiżyn - Kajetanówka - Żelebsko - Lipowiec - Panasówka).
Szlak Czerwony (Krawędziowy) ze Zwierzyńca do Suśca (w powiecie: Górecko Stare - Górecko Kościelne - Józefów - Hamernia ( Rezerwat "Czartowe Pole").
Szlak Zielony (Ziemi Józefowskiej) z Józefowa przez Osuchy - Fryszarkę do Długiego Kąta.
Szlak Zielony: Florianka - Tereszpol Kukiełki - Górecko Kościelne.
Szlak Rowerowy: Biłgoraj - Rapy Dylańskie - Cencynopol - Ignatówka - Żelebsko - Wola Kątecka - Karolówka - Nadrzecze - Majdan Gromadzki - Gromada - Biłgoraj (dł. 33,8 km).
Na terenie rezerwatu "Czartowe Pole" znajduje się ścieżka dydaktyczna.
Zabytki
Kaplica św. Marii Magdaleny, murowana, z drzewostanem
Dzwonnica murowana
Pozostałości dawnego klasztoru franciszkańskiego; ogrodzenie murowane ze schodami i bramą, drzewostan
ul. Nadstawna 50, Zagroda sitarska; dom drewniany z 1810 r., spichlerz, budynki gospodarcze, wozownia, brama z furtką
ul. Czerwonego Krzyża 29, Pozostałości zagrody młynarskiej, dom drewniany, spichlerz drewniany, jaz z mostem na rzece, otoczenie zespołu
ul. Lubelska, Cmentarz nieczynny o pow. 2,8 ha z drzewostanem, nagrobkami, bramą i pozostałością ogrodzenia
Kościół filialny p.w. św. Jerzego, murowany, cmentarz przykościelny
ul. Tarnogrodzka, Kościół parafialny, murowany, drzewostan
Park dworski zw. "Różnówka"
ul. Lubelska, Cmentarz grzebalny, czynny, z drzewostanem, nagrobkami i bramami
ul. M.Konopnickiej, Cmentarz żydowski o pow. 25,9 arów
O Nas, Nasza Oferta, Kontakt, Regulamin © www.w-lubelskie.pl
Wykonanie: PHU Sebastian Woliński
online: 8