MK DEKORRadio Taxi ZTMiędzynarodowe targi Lubelskie S.A. Black Red White UNIQA

Powiat puławski -> Gmina Janowiec

Kliknij na gmine, aby otrzymać szczegółowe informacje.

Nałęczów miasto Kazimierz Dolny Puławy Żyrzyn Baranów Puławy g. miejska Janowiec Kazimierz Dolny miasto Końskowola Kurów Markuszów Nałęczów Wąwolnica

Województwo Lubelskie - Powiat puławski - Gmina Janowiec

Gmina Janowiec

Dane podstawowe

Gmina Janowiec to gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.
Siedziba gminy to Janowiec.
Według danych z 30 czerwca 2004, gminę zamieszkiwało 3611 osób.

Struktura powierzchni
Według danych z roku 20026, gmina Janowiec ma obszar 79 km², w tym:

  • użytki rolne: 47%
  • użytki leśne: 35%

Gmina stanowi 8,47% powierzchni powiatu.

Demografia 
Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni

jednostka

osób

 %

osób

 %

osób

 %

populacja

3611

100

1792

49,6

1819

50,4

gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)

45,7

22,7

23


Władze samorządowe

Urząd Gminy Janowiec
ul. Radomska 2A
24-123 Janowiec  
tel./fax (081) 881 52 16 

Przejdź w górę strony

Historia

Kiedy ustępowało ostatnie zlodowacenie, pokrywające 11 tysięcy lat temu niemal cały kontynent Europy, przez teren, na którym obecnie znajduje się Janowiec, płynęła wielka, stara Wisła, której szerokie koryto opierało się o wapienne zbocza skarpy. Nie był to jeszcze teren atrakcyjny dla osadnictwa ludzi. Jednak po pewnym upływie czasu, kiedy Wisła zawężyła swe koryto, zostawiając bezpieczne połacie ziemi u podnóża skarpy, a klimat się ocieplił tereny te zasiedlały, bezpieczniej wypadałoby powiedzieć – odwiedzały, niewielkie skupiska naszych koczowniczych przodków. Archeologia prawej, kazimierskiej strony Wisły jest o wiele ciekawsza ze względu na żyzne lessowe ziemie, chętnie uprawiane przez typowo rolnicze plemiona. Stąd taka ilość wczesnośredniowiecznych grodzisk w tamtym rejonie.
Najstarsze źródła pisane dotyczące Janowca, a właściwie Serokomli, bo tak nazywała się ta miejscowość do czasu nadania praw miejskich w XVI wieku, pochodzą z XII wieku. Podobno już w 1120 roku stał tutaj drewniany, modrzewiowy kościółek, co świadczy o trwałym już w tym czasie osadnictwie tych terenów. Serokomla leżała na szlaku handlowym, a dogodność przeprawy przez Wisłę musiała przyciągać wielu podróżujących kupców, zaś obsługa przeprawy oraz wymiana towarów z nimi dawała zapewne utrzymanie wielu ówczesnym mieszkańcom. Bardziej pewne informacje mamy dopiero z  XIV i XV wieku. Wtedy to wieś Serokomla jest w posiadaniu rodu Zaklików, który później w niewyjaśnionych okolicznościach przyjmuje nazwisko Janowscy. Siedzibę rodową mieli w sąsiadujących z Serokomlą Janowicach. Zastanawiające jest dlaczego siedziby nie założyli w Serokomli, w 1350 roku w został ufundowany przez biskupa krakowskiego Bodzantę murowany gotycki kościół, miejsce też było dogodne do założenia rodowego gniazda, ale Janowscy swoje praedium czyli folwark usytuowali w Janowicach. Być może posiadali w miejscu gdzie dziś stoi szesnastowieczny zamek jakąś niewielką budowlę obronną, ale jak dotychczas nie wykazały tego żadne odkrycia, ani źródłowe, ani archeologiczne.

Z rokiem 1491 kończy się przynależność Serokomli do rodu Janowskich. Katarzyna Janowska odstępuje: Janowice, Serokomlę i Mszadlę Piotrowi I Firlejowi herbu Lewart w zamian za część innej wsi oraz pewną sumę pieniędzy. Od tego wydarzenia na niemal sto lat te tereny będą w orbicie rodu Firlejów, a Janowiec przeżyje swój złoty okres rozkwitu.

Przejdź w górę strony

Zabytki

Zamek w Janowcu – renesansowy zamek budowany w latach 1508 - 1526 na wysokiej skarpie wiślanej w Janowcu, gminie w powiecie puławskim.

Budowę zamku w 1508 r. rozpoczął Mikołaj Firlej, późniejszy starosta kazimierski, budowę kontynuował jego syn wojewoda ruski Piotr. Był to późnogotycko-renesansowy zamek obronny, ufortyfikowany przez basteje wysunięte przed linię murów, miał możliwość prowadzenia ostrzału wzdłuż obwarowań. W latach 1565–1585 miała miejsce przebudowa zamku, w stylu późnorenesansowo-manierystycznym, którą kierował architekt Santi Gucci. Na początku XVII wieku. Po przejęciu zamku przez rodzinę Tarłów rozbudowano część mieszkalną i dobudowano wieże zachodnią i wschodnią.

W roku 1606 na zamku miało miejsce pojednanie króla Zygmunta III z dowódcą rokoszu Mikołajem Zebrzydowskim.

W dniu 7 lutego 1656 r. zamek został ograbiony i spalony podczas najazdu Szwedów pod dowództwem Karola Gustawa. Następnie odbudowany i rozbudowany w stylu barokowym przez rodzinę Lubomirskich (do pierwszej połowy XVIII wieku). Odbudową kierował Tylman z Gameren. W 1783 r. Jerzy Marcin Lubomirski przegrał zamek w karty, nowym właścicielem został Mikołaj Piaskowski. Jednak ani on, ani kolejni właściciele (np. Osławscy) nie byli w stanie utrzymać zamku. Sprzedali całe wyposażenie (nawet marmury zostały zdjęte ze ścian), zamek został opuszczony i popadł w ruinę.

W 1931 r. został kupiony przez warszawiaka Leona Kozłowskiego. Wyremontował tylko dwa pomieszczenia w baszcie, ale co ważniejsze, powstrzymał wandali. Po jego śmierci zamek i jego prywatne zbiory zostały przekazane państwu. Od 1975 r. mieści się w zamku oddział Muzeum Nadwiślańskiego, zamek jest stopniowo remontowany.


Zamek w Janowcu

Przejdź w górę strony

Polecamy strony

NowaNET
RK Niedziałek

Reklama

UNIQA
Międzynarodowe targi Lubelskie S.A.

Ogólnopolska Informacja GospodarczaWszystko o turystyceWirtualne PodlasieCoit RbitRenado

O Nas, Nasza Oferta, Kontakt, Regulamin © www.w-lubelskie.pl
Wykonanie: PHU Sebastian Woliński

online: 17